photoshop … yeniden boyutlandirma vs yeniden örnekleme ögrenmek

Düsündügünüzden aksine, fotograf boyutlandirma ve hem de Photoshop bir görüntünün boyutunu degistirmek için kullanilan araçlar olmasina ragmen yeniden örnekleme arasinda bir fark yoktur. Birçok kisi iki dönem temelde degistirilebilir olduguna inaniyoruz olabilir, ancak sonuç gerçeklestirilir nasil görüntünün kendisi yapi taslari nasil degistirdigini farklidir. Bu sert ses olsa da, iki arasindaki fark basit bir tiklama hepsi bu. Görüntü Boyutu iletisim kutusunun alt kisminda, ya da görüntünün yeniden boyutlandirma veya yeniden örnekleme yaratan bir kontrol noktasinda seçenegi vardir.

Ekranin üst Görüntü Boyutu iletisim kutusu olarak adlandirilan olacak bu seçenegi altinda, Görüntü Menüsü vardir. Burada kontrol noktasinda belirleyici yeniden boyutlandirma veya yeniden örnekleme fonksiyonu bulabilirsiniz. Piksel görüntü olusturmak gruplanmis renk küçük noktalar. Yeniden boyutlandirma veya görüntü bagli olur yeniden örnekleme numarasi f piksel degisiklikler ya da degildir. Photoshop bu piksel boyutlarini degistirme denir. Resimde isterseniz sadece boyutunu degistirme ve piksel sayisi ayni eaving yeniden boyutlandirma denir. Photoshop resmin belge boyutunu degistirme Bu çagirir. Görüntü olusturan piksel sayisi degistirme yeniden örnekleme olarak adlandirilir.

Resim yeniden boyutlandirma: görüntü, görüntüdeki piksel sayisini degistirmeden yazdirir boyutunu degistirme. Resim yeniden örnekleme: Görüntüdeki piksel sayisini degistirme.

bir görüntü yeniden örnekleme vs boyutlandirma

Ilk Görüntü Boyutu iletisim kutusu içerir hangi bilgilerin bir göz atalim. Photoshop’un Görüntü Boyutu iletisim kutusu iki ana bölüme ayrilir. Belge Boyutu bölümünde alt yarisinda ise Piksel Boyutlari bölümünde, üst yarisidir. Piksel Boyutlari bölümü, bu olusur piksel sayisinda resmin genislik ve yüksekligini gösterir. Bu da bize resmin dosya boyutunu söyler. Belge Boyutu yarisi görüntü yazdirir hangi genislik ve yükseklik gösterir. Bu görüntü çözünürlügü dayanmaktadir, ayni zamanda Görüntü Boyutu kutusunun Belge Boyutu bölümünde bulunabilir. Uygulamalarda fark hatirlamak için basit bir yolu Piksel Boyut bir görüntü bilgisayarinizin ekraninda ya da web üzerinde görüntülenme seklini degistirmek olacaktir. Belge Boyutu boyutlari degisen görüntünün baski boyutunu etkileyecektir. Piksel Ölçüler = web Belge Boyutu = baski

– Katman Stilleri ile ve nasil yeniden boyutlandirma veya görüntüyü yeniden örnekleyerek etkilenen konum Fiyatlari Ölçegi Stilleri: Ayrica Resim Boyutu kutusunda Belge Boyutu bölümünün altinda üç seçenek vardir. Oranlari Koru’yu – Varsayilan: Etkin, birlikte resmin genisligi ve yüksekligi baglar. Eger resmin genisligi bir degisiklik yaparsaniz, örnegin, Photoshop otomatik olarak resmin oranlarini ayni kalir ve bozuk alamadim böylece, yüksekligini degistirmek, ya da tam tersi olacaktir. Resim yeniden örneklemek – ÖNEMLI BIR!

Isaretlenmezse, Görüntüyü Yeniden Örnekle sadece piksel veya iletisim kutusunun Piksel Boyutlari bloklarinda yükseklik ve genislik hem de sayisini görüntüler, ama sadece bilgi amaçli görebilir. Piksel degerleri degistirilecek mümkün olmayacaktir. Sadece görüntü baski boyutu Belge Boyutu bölümünü kullanarak degistirilebilir. Görüntüyü Yeniden Örnekle kontrol ile, piksel boyutlari bizim resimde kaç piksel degisiyor, yeni degerler içinde iç tiklayin ve tipi olabilir beyaz giris kutularinin içinde gösterilir.

Ölçek Stiller ve Görüntü Boyutu iletisim kutusunun altindaki Oranlari seçenekleri Koru’yu gri olmayabilir veya. ‘Görüntüyü Yeniden Örnekle’ isaretli oldugunda, bu seçeneklere erisim olmayacaktir. Bir görüntüdeki piksel sayisi degistiriliyor zaman kullanilabilir çünkü Ölçek Stilleri gridir. Görüntüyü Yeniden Örnekle bos oldugunda ayni kalan görüntüdeki piksel sayisi ile, Ölçek Stilleri gerekli degildir.

Bu Görüntüyü Yeniden Örnekle isaretli oldugunda Oranlari Koru’yu da gri oldugunu göreceksiniz. Yine görüntüdeki piksel sayisini degistirme seçenegine sahip olmayacaktir. Resmin oranlarda Bu seçim sonuçlari sabit olmak. Bir görüntü 30 piksel genisliginde ve 60 piksel üksek, olursa olsun yazdirilan boyutu ise, yükseklik her zaman genisliginin iki kati o boyutta olacaktir. Belge Boyutu bölümünde genisligi degeri degistirilirse, yükseklik ve çözünürlük degerleri hem de degisecektir. Yükseklik degerini degistirin ve genislik ve çözünürlük degerleri degisecek. Çözünürlük degerini degistirin ve genislik ve yükseklik degerleri degisecek. Hepsi bir fonksiyonu olarak birlikte çalisir. Ow yapilabilir tek degisiklik büyük veya küçük resim yazdirir nasil. Sadece belge boyutu veya çözünürlügü degistirerek yeni degerler girerek yapacagiz. Yapiyorsun tüm görüntünün yeniden boyutlandirma baski boyutu oldugunda onstrain Oranlari seçenegi de gerekli degildir.

Görüntüyü Yeniden Örnekle isaretli oldugunda Oranlari Koru’yu da gridir. Ya görüntüdeki piksel sayisini degistirme seçenegi olmayacak olmasidir. Görüntünün oranlarda Bu seçenek sonuçlar sabitlenir. Bir görüntü olursa olsun yazdirilir boyutu, yüksek 100 piksel genisliginde ve 50 piksel, genislik her zaman yüksekligi iki kati büyüklügünde olacak. Belge Boyutu bölümünde genisligi degeri degistirilirse, yükseklik ve çözünürlük degerleri hem de degisecektir. Yükseklik degerini degistirin ve genislik ve çözünürlük degerleri degisecek. Çözünürlük degerini degistirin ve genislik ve yükseklik degerleri degisecek. Onlar hep birlikte birlikte çalisir. Simdi yapilabilir tek degisiklik büyük veya küçük resim yazdirir nasil. Sadece belge boyutu veya çözünürlügü degistirerek yeni degerler girerek yapacagiz. Yapiyorsun tüm görüntünün yeniden boyutlandirma baski boyutu oldugunda Oranlari Koru seçenegi de gerekli degildir.

Görüntüyü Yeniden Örnekle kutusu isaretli oldugunda bir daha kutusu gridir. Görüntüyü Yeniden Örnekle seçenegi sagindaki ya ‘Bikübik keskin’ ya da sadece adinda bir açilan kutu ‘Bikübik.’

Görüntüyü Yeniden Örnekle kutusu isaretli oldugunda Devre disi birakilan bir daha kutusu vardir. Görüntüyü Yeniden Örnekle seçenegi sagindaki ya ‘Bikübik keskin’ ya da sadece adinda bir açilan kutu ‘Bikübik.’

Simdi bazi büyük sözler geliyor. “Bikübik” ve “Çift Kübik keskin” “interpolasyon algoritmalari” denir nelerdir. Tüm bu asagi kaynar daha küçük bir boyuta görüntüyü yeniden örneklemek zaman hotoshop programi piksel kaldirma kollari nasil oldugunu ve daha büyük bir boyuta görüntüyü yeniden örneklemek zaman piksel ekleme nasil isleyecegini. Photoshop CS2, adi eklendi baska bir seçenek yoktur “Bikübik düzgün.” Görüntü kalitesi ile büyük bir fark yaratabilir hangi seçenegi kullanmak ne zaman bilmek, ancak asagidaki gibi bir temel kural ile hatirlanacak: Bikübik keskin – sizin yeniden örnekleme bu seçenegi kullanin – düzgün Bikübik en iyi görüntü kalitesi için görüntü daha küçük yeniden örnekleme bu seçenegi kullanin en iyi görüntü kalitesi Bikübik için büyük resim – ile oldugu kadar kullanilmaz Bikübik keskin ve Bikübik düzgün sadece resampled ediliyor görüntüleri için geçerli, çünkü bu seçenekleri burada grilesecektir mevcut olan. Yapiyorsun tüm büyük ya da küçük görüntüyü kagida yazdirmak nasil degisiyor ise, bu seçenekleri gerekmez.

Özet Resim boyutlandirma – ayni görüntü içinde piksel sayisini tutar ve sadece ne kadar büyük görüntü (Belge Boyutu) yazdirir etkiler. Görüntü yeniden örnekleme – Fiziksel olarak görüntü (Piksel Boyutlari) piksel sayisini degistirir. Görüntüyü Yeniden Örnekle – Eger yeniden boyutlandirma veya görüntüyü yeniden örnekleyerek ise kontrol Görüntü Boyutu iletisim kutusunun alt kisminda yer Seçenegi. Görüntüyü Yeniden Örnekle kontrol, görüntü yeniden örnekleme anlamina gelir. Kontrolsüz, sadece resim boyutlandirma konum. Görüntü Boyutu iletisim kutusunun Piksel Boyutlari bölümünde genislik ve yükseklik degerlerini degistirerek görüntü yeniden örnekleme. Web ya da bilgisayar ekrani için görüntüleri optimize zaman çok kullanilir. Görüntü Boyutu iletisim kutusunun Belge Boyutu bölümünde genislik, yükseklik ve / veya çözünürlük degerlerini degistirerek yeniden boyutlandirma görüntü yazdirmak için kullanilir.