nasil algilayici boyutu dijital fotograf etkiler

Dijital sensörü bir dijital fotograf makinesi sahibi için dikkate önemli bir konudur. Fotograf kalitesi sensör büyüklügüne baglidir. Daha büyük sensör daha fotograf kalitesini olacaktir. Bu gerçek, mükemmel bir dijital fotograf makinesi seçiminde önemli bir rol oynar.

Sensör büyüklügü dijital fotografçilik etkiler

Son görüntü kameranin sensörü tarafindan düzenlenen çesitli piksel bir sonucudur. Yakinda deklansör dügmesine tikladiktan sonra, piksel bir boslugunda fotonlar birikir baslar. Maruz kalma, kamera sinirlari bu piksel tamamlanmasindan sonra ve birbirine bagli olan fotonlarin sayisini bulmak. Simdi bu fotonlarin yogunlugu düzeyleri uygun olarak derlenmektedir. Ama bütün bu sadece renksiz bir görüntü verebilir. Bu bosluklari içine isik belirli bir renk serbest bosluklari bazi filtreler vardir. Tüm çagdas dijital kameralar her üç ana renkler yakalamak mümkün degildir. Üç ana rengin sadece bir her bosluguna alir. Böylece kamera her piksel tüm üç renk hakkinda yeterli bilgi almak için kalan iki renk tahmin etmek gerekiyor.

Bayer dizi her piksel için farkli ana renkler ile ilgili tüm bilgileri dijital kameralar ve geçer kullanilan en yaygin renk filtreleri biridir. Fotografi daha yüksek veya daha düsük bir çözünürlüge dizi baglidir.

Çok hassas anlamda bir sensör foton edinme ve elektron dönüstürerek içindir bir silikon yari iletken oldugunu. Sensör büyüklügü, belki de, sadece mega piksel miktari sonra ikinci en önemli seydir. Sensör büyüklügü büyük bir araligi olsa da, genel olarak iki temel kategoriye tasimaktadir. DSLR sensör 36x24mm için 24x16mm araliginda altinda gelir, ancak bir tüketici kamera halinde 8x6mm araliginda kalir. Sensör büyüklügü kameranin performansini etkiler ve sensör üretilen gürültünün yogunlugunu belirler. Gürültü, aslinda, dijital kamera görüntüleri daha da kötüye. Sensörü, gerçek ihtiyaci daha küçük ise, kamera görüntünün tam ekran yakalayamaz. Balik gözü objektif aslinda bir ölçüde bu telafi edebilirsiniz. Ama gerçekten görüntü kalitesi ile uzlasma istemiyor biri, sadece sensör yeterli boyutuna sahip kamera için gitmeli. Sensör küçük olmasi durumunda, lensin merkezi resmin yakalar. Görüntünün azami bölümünü lensinin merkezi geçtiginden, lens kalitesi dikkate alinmasi gereken çok önemli bir faktör haline gelir. Piksel içine ulasan isik miktari çok azdir. Bu nedenle yararli görüntü ayni dogru genisleme sonra kullanilabilir.

Sensör ve kirpma faktörü arasinda bir iliski vardir. Bu durumda, çünkü sinirli boyutu, 35mm lens, görüntünün düsük kaliteli kismini sensör ürün kullanirken. Daha küçük görüntü sensörü ve görüntü halinde lens merkezinden geçer gerçegi bu konumda keskin kalir çünkü bu basitçe. Kameranin sensör ciliz halinde lens kullanimi anlamsiz bir uygulama haline gelir. Bir 35mm lens ile kullanildiginda Ama 2/3 ya da ¾ boyutu optimum çikis verebilir.

Sonuç olarak, bir dijital fotograf makinesi satin alirken, belirli bir sensör bir piksel adim bulmak zor olabilir söylenebilir. Ancak, bir kendi sensörleri de dahil olmak üzere son modelleri hakkinda bilgi vermek bazi inceleme sitelerinde yardim isteyebilirsiniz.