fotograf 101 ölçüm ve pozlama temellerini

Tipik insanlar 16 “f-stop” kendi dünya görmek, ya da isik ölçümleri çevreleri yansiyarak. Kameralar ayni anda en fazla 5 durak “görmek”. Sahnede orada daha fazla kontrast Yani, isik daha durur görülen BE için vardir. Bu kavram kameranizi dogru pozlama-under veya asiri maruz kalma kaçinmak için kritik oldugu anlamina gelir. Bir kamera bu isigi ölçer anlamak için, Pozlama ve Ölçüm uygun tanimlar ile baslayalim.

maruz kalma
Pozlama bir fotograf malzemesi hareket izin isik miktaridir. Bu lens açikligi (açiklik) tarafindan kontrol edilir yogunlugu, ve film veya kagit çarpici isik süresi (enstantane) bir ürünüdür. Sizin ISO ayari, sizin diyafram boyutu, ve deklansör hizi dogrudan bir görüntünün pozlama etkileyebilir.

ölçüm
Ölçme, mevcut isik kosullarinda en iyi poz hesaplama islemidir.

Ne zaman dijital fotograf makinesi metre bir sahne, bu sahnede isik miktarini ölçer ve ölçüm modu (detaylar için asagiya bakiniz) göre en uygun poz degerini hesaplar. Tüm metre orta ton sonuçlar üretmek için tasarlanmistir – siyah ne beyaz, ne isik ne de karanlik ne, ama bir yerde arasinda. Tipik bir sahne bu gri deger olarak ayni isik miktarini yansitir çünkü ölçüm sistemleri genellikle% 18 gri degerine kalibre edilir. Sonuç olarak, yüksek kontrastli sahnelerde otomatik pozlama zor bir zaman verebilir.

Kamera üzerindeki ölçüm modu pozlama degerini hesaplamak için kullanilan sahnede hangi bilgileri tanimlar. Ölçüm modlari kamera ve marka baglidir, ama çogunlukla asagidaki üç tür varyasyonlari vardir:

1) nokta (kismi) ölçüm
Nokta ölçüm sadece olusan sahnenin merkezinde küçük bir nokta kullanan ölçüm yöntemidir. Spot büyüklügü kameranin markasi ile degisir, ancak genellikle% 1 den görüntü alaninin% 3.5 arasinda degismektedir. Kismi ölçüm 9,5% kapsar. Nokta ölçüm Eger çerçevenin merkezi (veya seçilen AF noktasinda bazi fotograf makinelerinde) içinde metre konuya saglar. Bu ölçüm türü parlak, arkadan aydinlatmali makro ve ay çekimler için yararlidir. Sahne gibi yakin çekim fotograf gibi önemli parlaklik farkliliklari (ön ve arka plan arasinda örnegin) ya da hassas ölçüm gerektiren konularda, varsa bu ölçüm yöntemini kullanin.

2) merkez agirlikli ortalama ölçümü
Merkez agirlikli ölçüm merkezi alani (genellikle aydinlatma merkezinde kosullari ve dis% 25 dayali 75%) yerlestirilen vurgu ile tüm sahne ortalamasi alinir. Bu çerçeve ve çogumuz bu her zaman böyle degil biliyorum ortasinda konu ile beste olacagini varsayar. Merkez agirlikli ölçüm muhtemelen neredeyse her dijital fotograf makinesi uygulanan en yaygin ölçüm yöntemi ve ölçüm modu seçimi sunmuyoruz bu dijital kameralar için varsayilan degerdir. En merkez agirlikli sistemleri peyzaj biçiminde kullanildiginda, pozlama üzerinde parlak gökyüzünün etkisi azaltmak, çerçeve, alt yarisinda daha yüksek hassasiyette var. Kameranin yan açildiginda portre fotograflar için bu modu kullanirken dikkatli olun.

3) matris veya degerlendirmeli ölçüm
Matrix Nikon F4 ile 1988 yilinda dünyaya tanitildi. Bu çogu durumda en iyi poz veren, belki de en karmasik ölçüm modu. Esasen, sahne dikkate kullanimi, konu boyut, konum, uzaklik, genel aydinlatma seviyesi, önünde odak noktasi gibi faktörler alarak, genellikle ayri ayri degerlendirilir 6 ölçüm bölgeleri, 16 veya daha fazla 3 bir matris içine ayrilmistir ve arka isik ve renk. Toplam olarak maruz kaldiginiz bu kameraya özel bir algoritma dayali, ilgili ayrintilari yakindan üretici tarafindan korunuyor. Genellikle görüntülerin bir on-board veritabanina ölçümleri karsilastirarak dayanmaktadir. Matrix ölçüm fotograf çekimi durumlarda kelimenin tam anlamiyla binlerce maruz olan bir mikroçip kullanir. Eger konu dogru kamera noktasi olarak, matriks ölçüm onun karanlik / isik düzeni tanir ve buna göre isik okur.

Eger olusan oldugunuz bir sahnenin çesitli yerlerinde üzerinde spot metre test ederseniz, hiç süphesiz isik ve gölge genis bir yelpazesi oldugunu kendinize ispat edecegiz, ama film veya dijital kart bes durak daha kaydedemezsiniz çünkü araligi, ne fark eder ki? Hala merkez agirlikli veya matris ölçümü kullanilarak olusturulan ayni iki veya üç poz tutmak sona erecek.

Her iki merkez agirlikli ve matris ölçümü bir resim çabalari alarak% 90 dogru kanitlamak. Bu size on resimlerin dokuzu bir dogru pozlama olacagini fark onlari seçiminde kendinize olan güveninizi artirmak gerekir! Ya merkez agirlikli veya matriks ölçüm modlarinda,,, metre amaci olusturmak ve konuyu frontlit, yandan gelen veya bulutlu gökyüzü altinda oldugu zaman çekebilirsiniz.