diyafram ne oldugunu ve neden ben bunu bilmek gerekiyor

Dijital fotograf görüntü sensörü düsen isik sonucudur. Çok fazla isik ve fotograf yikanmis olacak. Çok az isik ve fotograf çok karanlik olacaktir. Deklansör fotograf makinesine giren isik ne kadar belirler, ve çekim ile ilgili iki ayar vardir – diyafram ve çekim hizi.

Diyafram lens ve görüntü sensörü arasindaki açikligin boyutudur. Genis diyafram açikligi küçük diyafram, fotograf makinesindeki girmek için daha fazla isik saglar. Açikliklar ‘f’ sayi olarak ifade edilir – yüksek sayi diyafram küçük. Standart lensler genellikle f/1.8 ve f/16 arasinda derecelendirilir.

Her f sayisi iki kat daha fazla isik f sayisi bir önceki olarak kamera girmenizi saglar. Örnegin, f / 8 f/16 iki kat daha parlak bir pozlama üretir.

Görüntü sensörü, ve ‘alan derinligi’ grev isik miktarini – Diyafram ayarlari iki temel etkileri vardir. Alan derinligi odaktaki görüntünün uzunlugunu ifade eder. Büyük diyafram ayarlari alan sig bir derinlige sahip – bu bir görüntünün odagini hangi ön ve arka plan nesneleri odak disinda görünmesine neden olur nispeten kisa oldugu anlamina gelir. Hemen hemen tüm nesneleri (ön ve arka plan) odak kalir – Küçük delik bir alan derin derinlik var.

Diyafram bir fotograf makinesine giren isik miktarini belirlemek için dogrudan deklansör hizi ile ilgilidir. Hizli çekim hizi ile birlikte genis diyafram açikligi düsük obtüratör hizlarinda ile birlikte küçük diyafram gibi isik ayni miktarda saglar. Belirli bir durum için en iyi olan kombinasyonu belirlenmesi deneyimi sunuyor fotograf muhakeme gerektirmektedir.

Daha kolay hale getirmek için, çogu kameralar sizin için hesaplamalari yapacak otomatik bir ayari vardir. Birçok fotografçi Ancak, sanatsal etkisi diyafram ve çekim hizi kontrol etmek istediginiz.

Büyük bir diyafram hizli bir obtüratör hizi ile birlikte kullanilabilecek bu yana hizli çekim hizi bulaniklik en az ile hareket ‘dondurmak’, çünkü bu sik sik eylem çekimleri için iyi bir kombinasyonudur. Sahne çok az hareket oldugu yerde genis diyafram açikligi ayni zamanda düsük isik kosullari için kullanilabilir. Bu durumda yavas bir deklansör hizi ile büyük diyafram birlestirmek istiyorsunuz.

Basit bir nokta-ve-çek fotograf makineleri genellikle sabit bir diyafram var ve bu sadece ayarlanabilir diyafram ayarlari daha pahali modelleri ile. Bir dijital fotograf makinesi seçerken, bir göz diyafram araligi olmalidir. Maksimum diyafram açikligi, diyafram araligi, maksimum genis açi ve maksimum telefoto diyafram: Bu kamera özellikleri olarak ifade edilebilir çesitli yollari vardir.

Daha çok, maksimum diyafram daha belirli bir kameranin diyafram araligi bilmek daha yararlidir. Daha genis bir araligi alabilir çekim türlü daha fazla esneklik verir. Çok amaçli fotograf için iyi bir dizi f/1.8 den f/16 etmektir.

Her lens, kendi diyafram derecesi vardir. Uzun lensler oransal olarak daha fazla isik ihtiyaci nedeniyle telefoto lensler genellikle genis açi lensler daha sig bir diyafram araligi vardir. Bu da daha küçük bir kaynaktan isik toplama çünkü, bu yüzden daha büyük açikliklar kisa lensler ile uyumludur f-sayilari üretmek için gerekli olmasidir.