dijital fotografçilik ögrenmek … fotograf sanati kesfetmek

Fotograf sanat olup olmadigi konusunda tartisma uzun süre sanat dünyasinda azgin olmustur biridir ve biz tamamen burada bunu çözmek için olasi degildir. Ama size kaliteli sanat eserleri üretme amaci ile fotograf alaninda kariyer düsünüyorsaniz yapmak zorunda önemli bir karar olabilir. Nerede oldugunu, birisi “Bu sadece bir resmi aldi, sanat degil” söyleyebilirim fikri oldukça rahatsiz edicidir. Bu yüzden biz tartmak için hangi tarafta almak önce birkaç farkli açilardan soru bakarak deger.

Tabii ki, sanat öznel bir seydir. Birçok kisi bir Jackson Pollack “siçramak” sanat bakmak ve bunun nedeni modern sanat sanat olmadigini kesinlikle belirleyecek “bir sey gibi görünmüyor.” Eger modern sanat dünyasinda her zaman harcamak eger, kesinlikle size, sanat olarak kabul edilmesi asla, bir mükemmel saygin sanat müzesinde yer kaplayan yol boyunca bir süre bir sey göreceksiniz.

Bu yüzden sadece görüs meselesidir? Bir dereceye kadar, evet. Ama sanat karar edildigi bazi standartlar olmak baglidir bir sanat dünyasi ve arkasinda bir endüstri var. Böyle bir standart sanatçinin kararlidir. Bir fotograf ya da sanat olarak görülebilir amaçlanmistir bir fotograf elde edilen bir sanat eseri üretmek, o izleyici içinde sanatsal görmek için denemek zorundadir. Izleyici bu hak görür ya da izleyicinin yeteneklerine bagli olabilir olsun, ne kadar iyi diger faktörler arasinda ya da çok sanatsal mesaji aliyorum altindadir.

Ama sadece sanat oldugu için bir sey isteyen bir sanat yapar yapmaz? Sanat dünyasinda bir rahip olmayan kimse olarak, bazen görmek adet degerlendirilmesi “Ben ne gibi ben sanat bilmiyorum ama biliyorum” sistemi ile gitmek. Sanat, tüm sonra, üstünde ve görüntü ötesinde baska bir yerde bize dokunmak bir egilimi vardir. Bu duygusal bir yer, yansima ve anlayis bir yerdir. Belki de bizim “ruh” dokunur söyleyebilirim.

Sanat için bir is için, deyim sanatçinin ne anlama geldigini farkli olsa bile ben nasil yorumlamak ise, bir mesaj, bir duygu, o bir sey söylemek istedim çünkü sanatçinin çalisma yapilan bir neden olmalidir.

Böylece ayni zamanda sanatsal ya da degil gibi bir fotografin bir degerlendirme olabilir. Simdi fotograf sanat olup olmadigi birincil itiraz bazen bir fotograf genellikle bir makine ile çekilen bir an gerçekçi bir anlatimidir ve bazi söyleyebilirim ki “herkes bir resim çekebilirsiniz.” Bunun anlami bu heykel bir resim boyamak için alabilir ayni mekanik beceri bir heykel fotograf sanati için gerekli olmasidir.

Bu Wal-Mart adam bebek fotograf çekmek gerekebilir mekanik beceri büyük bir fotograf sanatçisi gerekebilir ayni olabilir dogrudur. Ayni insan dili bir beyzbol oyunu ayip bagirma alir gibi büyük siir olusturmak için kullanilir çünkü Ama itiraz kadar tutmaz. Bu yüzden sanat kilan beceri degildir.

Iyi bir kanit bazi büyük sanat uzmanlari dünyanin en ince müzelerde fotograf sergileri için verdik kredi geliyor. Fotograf bilenler tarafindan sanat olarak kabul edilir çok gerçegi yeterli kanit olabilir. Yani sonuç fotograflarin sanatsal degeri karsi argümanlar zayif ve sanat oldugu fotograf düsünün katilacaksiniz, o zaman biz de sanatsal ne inceleyen güvenli çünkü olmalidir. Fotograf – Ve bu en çok sevdigi ortam araciligiyla kendinizi ifade etmek ruhunuzun o tarafi açilir.