Dijital fotografçiligin ipleri ögrenmek

Ancak çogu fotograflari sadece siyah ve beyaz sinirlari iyi tanimlanmis degildir – aslinda, bunlarin hiçbiri. Açilari, egimleri, veya düzensiz sekiller ile karsi karsiya, bu nedenle zaman bilgisayar yeni piksel olmalidir ne renk tahmin etmek onun saklanan kurallari kullanmak zorundadir. Teorik olarak, daha iyi rutinleri bilgisayar çözünürlük artar ve tüm bu yeni piksel yerine koymak zaman görüntü yumusatma de oldukça iyi bir is yapmak için izin. Uygulamada, filmlerde ya da televizyonda farkli, orada olmayan bir resmin bilgi alinamiyor. Ufukta küçük siyah nokta Eger çözünürlük iki katina çikarin bir semsiye dönüsmesi gitmiyor, sadece daha büyük bir siyah nokta olacaktir. Sahip oldugundan daha bir “büyük resim” gerekiyorsa Peki, neden interpolasyon kullanmaz? Isin püf noktasi kamera yapilan interpolasyon bilgisayarinizin düzenleme yazilimi yapilan interpolasyon ile ayni olmadigidir.

Her resim dosyasi modern dijital kameralar tarafindan kaydedilen Degistirilebilir Görüntü Dosyasi (EXIF) veri, tutmak isinizi takip ve kamera kullanimi hakkinda daha fazla bilgi ve nasil yeteneklerini yararlanmak için her ikisi için de güçlü bir araçtir. Japonya Elektronik ve Bilgi Teknolojisi Sanayileri Birligi tarafindan olusturulan, bu standart artik neredeyse tüm dijital kameralar tarafindan kullanilir. EXIF veri depolari, bu tarih, saat, kamera modeli, ve bu odak modu gibi ayarlari, flas modu, ISO hassasiyeti ayari, beyaz dengesi ve fotograf makinesinin durumuna hakkinda daha fazla gerçekler olarak resim dosyasi, bilgileri bir parçasi olarak zaman resmin çekildigi. EXIF verileri aslinda resmi verileri saran, bu sikistirilmis (genellikle JPEG formatinda) veya sikistirilmamis (RAW veya TIFF formatinda) veri olabilir. Veriler 100 bayt dosyanin boyutu 64 kilobayt yerde eklese, ama is kayitlarini tutmak bir sey için çok degerli olan, fotograflari çok sayida dizin veya kamera ayarlarini nihai kalitesini nasil etkiledigi hakkinda daha fazla bilgi ürün.

Hiç TIFF dosyalari umarim gizem ortadan kaldirmak olacak bir açiklama JPEG daha tarihsel olarak büyük neden merak etti. Varsa Bu bir 12 bit RAW kanal karsi üç 8 bit renk kanallari var çünkü TIFF dosya veri kanal basina sadece 8 bit korumak olsa da, bu verileri iki kez depolama alani alacak. JPEG verileri yönetmek için görüntü kalitesi pahasina veri sikistirma kullanir. Böylece, RAW veri sadece bir 12 bit RAW kanali kullanarak yerden tasarruf ederken, orijinal renk bit derinligi ve görüntü kalitesini koruyan her iki dünyanin en iyisini sunar. Bazi kameralar minimal veri ödün sikistirilmis RAW sunuyoruz. Eglenmek için fotograf çekmek ise, JPEG bir bellek diskte saklanan fotograf sayisini artirmak için bir seçenek sunuyor. Peki, neden bir RAW veri dosyasi olarak fotograf da arsiv istersiniz?

Daha yüksek sicakliklar ve uzun pozlama sicak piksel olusumunu artirabilir. Ayni ISO hizi, sicaklik ve etki süresi altina alinmis olsa bile genellikle sicak piksel benzer dagilim gösterir nerede sabit kalip gürültü benzersizdir. Sabit desen ise görsel, bir tekrarlanan oldugu için kaldirmak için üç en kolay en çok sakincali. Bir kameranin dahili elektronik desen bilir sonra, gerçek görüntü ortaya çikarmak için gürültü çikarma. Bantlama gürültü kamera modeli ve ilgili özelliklere sahip iliskilidir. Bu yüksek ISO hizlarinda ve gölgelerde en fazla görünen. Beyaz dengeleri kullanirken bir görüntü parlatma zaman, gürültü bantlama fark olabilir. Her zaman gürültüyü azaltir piksel sayisi degil, aslinda daha büyük bir sensör daha güçlü bir sinyal üretmek için neden piksel isik bölgesinin daha büyük bir miktarda izin veren bir kamera bir piksel alani. Sinyal gürültü büyük göreceli oldugu için fiziksel olarak daha büyük piksel kamera genellikle daha az gürültülü görünür.

Eger sanat parçalar halinde resimleri çevirmek isteyen varsa, size birçok seçenek de vardir. Bir siyah beyaz bir resim ve el renk bazi detaylara baski açabilirsiniz. Gerçekten dijital fotograf da, bir kalabalik içinde öne çikmasini saglayacaktir güzel özel efektler olusturabilirsiniz. Görüntü olabildigince bunlari satin almak varsa, mükemmel bir resim olusturmak için araçlari, çok para mal olabilir. Eger bir bütçe, ya da para kazanmak için sadece istiyorsaniz, ücretsiz olarak bulabileceginiz bir sey bir bonus! Peki, orada ücretsiz fotograf editörleri vardir, sadece onlari aramak zorunda. Internet sunulmasindan itibaren, size hayallerinizdeki resimleri elde yardimci dogru özellikle içindir bilgi sayfalari binlerce ve binlerce kelimenin tam anlamiyla vardir. Eger fotograf düzenlemek için bir kurus harcamak zorunda degilsiniz. Tek ihtiyaciniz olan bir bilgisayar ve tarayici erisim ve size iyi yolda. Sadece mevcut ücretsiz fotograf editörü uygulama sayisi herhangi bir ve olanaklari hemen parmaklarinizin ucunda olacak düzenleme yepyeni bir dünya oturum. En iyi fotograflar yapmaktan tutmak, para, ya da eksikligi izin vermeyin, sadece bazi ücretsiz indirmek ve kendi resimlerinizi düzenlemeye baslayin!

Dolgu flas kullanarak en iyi sonuçlari elde etmek için, arkasinda yanan alanlari ile gölgede konuyu sahip olmak istiyoruz. Dolgu flas gölge ilgilenir, ve konu ile arka plan net ve orantili parlak böylece isik seviyesini dengelemek yardimci olur. Kamera bir “yavas senkronize flas” özelligi varsa, bu (çünkü küçük, dahili flas kisa ulasamayacagi) baska türlü mümkün olmayan bir sekilde ön ve arka plan unsurlari birlestirmek için kullanilabilir. Tripod ve nispeten hala konularin kullanimi ile, kaliteli çekim böyle bir hareketli platform üzerinde gece çekimleri hatta çekim aksi zor kosullarda, alinabilir. Uzun deklansör gecikmeler genellikle reklam görülen “hareketli trafik” etkilerine benzer bulaniklik etkileri olabilir, ve biraz hasta deney ile bir orta sinif dijital fotograf makinesi rakip pahali ticari sanat ile çekim üretebilir.

Secure Digital (SD) kartlari eski MMC standart yerine tasarlanmistir – ama ters meydana gelebilir gibi görünmeye basliyor. En fazla 4 gigabayt için, ve MMC kartlari su anda daha yüksek hizlarda – Iyi haber SD kartlar büyük boyutlu olarak kullanilabilir olmasidir. Teorik olarak, SD kartlar piyasadaki en hizli bulunmaktadir. Uygulamada, Compact Flash kartlari ile neredeyse bir beraberlik var. Kötü haber hala çok kamera kullanilan ragmen SD kartlar, hizla pazar payi kaybediyor olmasidir. Daha iyi haber MMC standardinin üzerine alirsa, tam boyutlu MMC kartlari SD yuvasi kullanilabilir olmasidir. Compact Flash (CF) bugün mevcut en eski ve en popüler standartlarindan biridir. Bunlar boyutlari (büyük Microdrive tabanli kartlari söylenti ile en fazla 8 Gigabayt) en genis ve oldukça hizli. Su anda onlar high-end kamera pazari için SD kartlar sadece rekabet ve konumlarini SD daha güvenli görünüyor. Kameralar ve harici sürücü paketleri için baglantilar kablosuz aktarim destegi yeni gelismeler CF kartlari ‘yer çimento olabilir.