deklansör hizi vs diyafram vs iso formülü

Bu makale deklansör hizi, diyafram ve ISO ayari ve son fotograf bu ayarlari degistirerek etkisini açiklar arasindaki etkilesimi tartisir.

Ilk olarak, almak istediginiz her fotograf için en uygun pozlama ayari var olduguna dikkat etmek önemlidir. Neyse ki, bu otomatik olarak (bazi çok eski ekipman ile çalisma sürece!) Kamera hesaplanir.

Deklansör hizi, diyafram ve ISO – pozlama ayari, ancak, 3 degisken olusacaktir. Bu sekilde özetlenebilir:

• Deklansör hizi – deklansör açik süreyi;
• Diyafram – deklansör zaman açik yoluyla izin verilir isik miktarini;
• ISO – sensöre düsen isik dijital sensörünün hassasiyetini.

Kameraniz dogru belirli sahne ortaya çikarmak için gerekli olan isik miktarini belirler. Sen, fotografçi olarak, ancak, bu poz elde etmek için ayarlari seçmelisiniz.

Bu durumda, örnegin, asagidaki tablo, ayni maruz kalma sonucu, farkli ayarlar:

Çekim hizi Diyafram ISO
1 1/125s f8 100
2 1/250s f5.6 100
3 1/15s f22 100
4 1/250 f8 200

Önemlisi, yukaridaki ayarlari her bir mükemmel maruz fotograf (bu örnekte) verecek. Ancak, fotograf görünüyor ne kadar farkli olurdu. Örnek 2, ön ve arka plan daha bulanik olur yani daha küçük bir derinligi odak noktasi olacaktir. Örnegin 3, daha büyük bir derinligi odak olacagini (netlik önden arkaya saglanmasi) ama uzun deklansör hizi resim (örnegin su) hareket bulaniklik olur ve büyük olasilikla keskin bir uç-sonuç saglamak için bir tripod gerektirir .

Eger bir fotografçi olarak ulasmak için çalisiyoruz ne bagli olarak, fotograflar için farkli son sonuçlar yaratmak için farkli degiskenleri kullanabilirsiniz gibi eglenceli gerçekten fotograf ile baslar yerdir.

Eger kamera farkli ayarlar bagimsiz veya öncelik olarak ayarlamak mümkün olacak – bu yüzden, diyelim ki, size Diyafram önceligi modu seçme ve 100 ISO ayari ayarlayarak ISO 100 ve f5.6 bir diyafram, kullanmak istediginiz biliyorum , kamera otomatik olarak dogru deklansör hizi hazirlayacagiz. Özel ayarlarini seçmek için hakkinda bilgi kamera kilavuzunda mevcut olmalidir.

Eger fotograf üzerindeki etkisini bir anlayis elde etmek için farkli ayarlar ile deneme yapabilirsiniz. Iyi eglenceler!