CMOS görüntü sensörleri vs CCD

CMOS görüntü sensörleri yaygin görüntü yakalama için dijital fotograf makineleri kullanilmaktadir. Rakipleri ayni görevi yerine getirmeye, CCD vardir. Biz bu iki seçenek artilarini ve eksilerini analiz.

Aktif piksel mimarisi ile CMOS görüntü sensörü her bir piksel elektronlara gelen fotonlar (isik) dönüstüren isiga duyarli elemani vardir sadece bu CCD cihazlardan farkli degil, ayni zamanda bir ücret-için-gerilim araciligiyla bu üretilen elektronik ücret algilama devresi dönüsüm. Bu CCD ve CMOS görüntü sensörleri ve, oradan, mimari geri kalani buna göre farklilik arasindaki büyük farktir.

Biz bu basit gerçeginden, görebilirsiniz, diger karsi bir çözüm artilarini ve eksilerini nelerdir. Yeni baslayanlar için, opak algilama devresi fotonlar elektron olusturulan foto aktif yüzey, ulasmak için izin vermez. Bu nedenle, piksel boyutu göz önüne alindiginda, bir CMOS sensör parlak sahneler gerektiren böylece isiga dogal olarak daha az duyarlidir.

Bir baska farklilik sarj için gerilim yükseltici bir CCD bir ve bir CMOS piksel basina bir olmasidir. Bu (milyonlarca transistör istatistiksel olarak ayni elektriksel özelliklere sahip olamaz) islemi yayilmasini tarafindan tutulmus degildir, çünkü bu nedenle, CCD daha fazla tekdüzelik sunuyor.

CCD aksine, CMOS sensörler dijital dönüsüm için analog-çip üzerinde. Her piksel devresi mevcut dijital dönüstürücü (ADC) bir analog beslenen bir analog sinyal, saglar. Bu henüz CCD ve CMOS sensörler arasindaki baska bir makroskopik fark: CMOS sensörleri tasarim çaba ve yüksek boyutlarda yapma ek devresi var, ama daha basit bir off-çip devre izin verir.

Bir baska farklilik CMOS sensörler böylece el uygulamalar için uzun pil ömrü yol açan, çok daha az enerji ve çalistirmak için düsük voltaj gerekli olmasidir.

Son olarak, CCD sensör üzerinde CMOS bir avantaji, böylece maliyet azaltilmasi, daha özel bir islem gerektirmesidir.

Tüm yukarida belirtilen farkliliklar gerçek olmasina ragmen, CCD ve CMOS görüntü sensörleri özellikleri ve performanslari daha yakin ve daha yakin hale gelmistir. Her iki teknoloji de birlikte var nedeni budur. Ayrica, kendilerine özgü güçlü ve zayif yönleri farkli uygulamalarda sömürülmektedir.