belgesel fotograf çocuk

Dünyanin en dayanikli belgesel fotograf Birçok çocuk gösteriyor. 1955 yilindan bu yana orada prestijli Dünya Basin Fotografi ödülü 50 kazanan olmustur ve kazanan fotograflarin 40% çocuklari gösteriyor var. Tekrar ve tekrar dergiler, haber çocuklarin belgesel fotograflari görmek ve yardim, gelistirme çalismalari ve felaket kurtarma çabalari için bagis kampanyalari önde gelen fotograf gibi. Neden ki? Peki, sevimli çocuk degil sadece, ama masumiyet ve güvenlik açigi nedeniyle, onlar izleyici sempati güçlü duygular uyandirmak. Biz sadece bu gezegenin diger tarafinda alinmis olsa bile, fotografta gördügünüz çocugun empati yardimci olamaz. Ciddi siyaset ve din kadar karisik için çok çocuklu, çocuklarin fotograflari tüm sinirlari çapraz ve kalplerimiz ulasmak için yetenegi var. Onlar hakli olarak üretilen, bu bir.

Ne bir çocugun güçlü bir belgesel fotograf yapar? Sadece tekrar ve tekrar çalismak gibi bazi kavramlar vardir. Çocugunu tutan anne. Tek basina çocuk ve aglama. Yoksulluk ve yikim ortasinda oynayan çocuklar. Çocuklar kameraya, kadar asagi bakiyordu. Gözleri açik ve yüzünde umutsuz bir bakisla. Bu fotograflar motifler neredeyse klise haline gelmistir, bu yüzden klise asiriya önlemek için sanatsal yeteneklerini kullanmak, bize, fotografçilar kalmistir. Eger fotograf güçlü bir duygu gösteren bir çocuk yakalayabilir eger genel bir kural olarak olsa da, güçlü bir fotograf yapmak için iyi bir sans var.

Çocuklarin güçlü belgesel fotograflari için ipuçlari baska bir çift vardir. Genel olarak, çocugun yakin gidip çocugun dogal davranis girisimi önlemek için deneyin. Bu kurallar tabii ki çeliskili olabilir. Çocugun kameraya pozlar dogal olmayan ve jestleri yapmak baslarsa, o otantik hissi alamadim. Çocuk bir sey yapiyor Ancak, duygu bogulmus ya da kendi düsünceleri isgal, oynamak, genellikle çocugun hiçbir sey fark etmeden çekim bir çift gizlice. Fotograf makinenizi hazir tutun ve gözlerinizin önünde kamera koymadan önce pozlama belirledik. Eger sürecinde iken, gerekirse onu bazi sorular sorarak veya tarafindan kameradan çocugun dikkatini uzak ‘rahatsiz’ çalisin. Yakin çocuga olmak ve genellikle bir genis açi lens ile daha ‘açik’ fotograf, bu cevaplar daha fazla soru sorar biri için yapar. Ayrica böylece daha güçlü bir duygusal tepki çagristiran, çocuk ve fotograf bakarak kisinin arasinda yakinlik hissi verir.

Muhtemelen çocugun daha yüksek oldugu ve ayni zamanda çocuklarin gözleri ile ayni yükseklikte kamera tutarak, denemek ve egilip ya da yere yatmak, unutmayin. Göz temasi güçlü bir unsur olabilir ve gibi ‘kadar yakin ve kisisel’ olmak, bu konu ve izleyici arasinda daha dogrudan bir baglanti verebilir.

Bazen çocuk kamera için biraz poz için iyi oldugunu. Genel olarak da, poz vermek nasil bir çocuga dogrudan talimat vermek zor olabilir. “Üzgün ??/ mutlu bakmaya çalisin” çocuklarla çok iyi çalismiyor ya da, aslinda, aktörler ya da profesyonel modeli degildir kisi. Bunun yerine, sadece kamera için dogal merak kullanmak ve dogru zamani beklemek. Ve gerçekten talimatlar vermek istiyorsaniz, belli bir sekilde bakmak için onlara sormak yerine bir seyler yapmak isteyin. “Ne kadar yüksek atlama olabilir?” “Orada topu Kick!” Aktif talimatlari daha dogal görünüyor yapar. Burada hatirlanmasi gereken anahtar kelimeler dogal davranis, duygu, masumiyet ve güvenlik açigidir. Bunu göz önüne aldigimizda, Çocuklariniz büyük ve güçlü bir belgesel fotograflar elde edebilirsiniz.

Ve son olarak, bu gazetecilik hatirlamak da önemlidir asla% 100 hedeftir. Ve ne fotograf gazeteciligi ve belgesel fotografçiligi. Bir fotograf sadece “tam resmi” bir açidan gösterir. Belgesel fotografçilar olarak, biz göstermek istiyorum hikayenin hangi tarafinda seçme gücüne sahip. Ama biz de gerçekleri çarpitmak için degil bir görev var. Bir fotograf serisi iyi bir fikir olabilir yerdir. Bir fotograf serisi güçlü duygular yakalamak degil, ancak belirli bir konu çesitliligi ve çesitlilik gösterebilir, bu çocuk ya da baska bir tema.