alan derinligi açikladi

Bir konu bir fotografta yeniden üretilir sekilde resmi aldi olarak size baktim nasil çok farkli olabilir. Eger bir sahne, her seyin üzerinde göz döküm zaman daha fazla veya daha az esit keskin görünüyor, ama bazen konunun sadece bir bölümünü vurdu bitmis olarak kabul edilebilir keskin görünür.
Netlik Bu bölge derinligi alan denilen ve önünde ve aslinda odakli noktaya arkasinda uzanir. Objektif, kullanilan objektifin odak uzakligi ve konudan olan mesafe diyafram – bölgenin büyüklügü üç temel faktör tarafindan belirlenir. Bu üç unsur degisen neredeyse bir resimde derinligi alan üzerinde tam kontrol saglar.
En resmin keskin oldugunda, biz derinligi alan orada çok söylüyorlar. Sadece bir kismi keskin, biz derinligi alani sinirlidir söylüyorlar. Size kapsamli veya derinligi alani sinirli konu baglidir için gitmek ister, sonra görüsürüz ve olacak gibi bunu tasvir istiyorum nasil
Derinligi alanini kontrol etmek için kullanilabilir üç ana faktör

1 diyafram.
Küçük diyafram, daha kapsamli derinligi alani – diyafram ve derinligi alani arasinda basit, dogrudan bir iliski var.
Tercihen f/16, hatta f/22 da lens sunuyorsa – Eger mümkün oldugunca keskin tutmak istiyorsaniz Yani, küçük bir mümkün oldugunca diyafram olarak ayarlamalisiniz.
Aydinlatma kosullari ve film depolama bagli olarak, ortaya çikan uzun obtüratör hizlarinda kamera sallaniyor riski olustururken, bu küçük diyafram bir tripod veya destek baska bir sekilde kullanmaniz gerekebilir.
Ancak, sahnenin sadece bir parçasi dikkat konsantre olmak istiyorum, ve geri kalani atarsaniz out-of-odak, büyük bir diyafram seçmelisiniz. Tam olarak ne kadar büyük bu kullandiginiz objektifin maksimum diyafram baglidir olabilir. Bir 50mm standart lens üzerine, f/1.8 veya f / 2 f/1.7 olacak, ama bir standart zoom üzerinde genellikle f/3.5 veya f/4.5 olacaktir.
Genel fotograf çekimi için, odak olmak resmin en istediginizde, f/11 f / 8 civarinda bir orta halli diyafram ayarlamak isteyebilirsiniz.
Bu kendi haline terk zaman diyafram seçimi kontrol altina almak ve ya diyafram öncelikli veya manuel modda kullanmalisiniz Mümkün bir program pozlama modu ayarlar budur.

Derinligi alanini kullanarak dört ortak teknikleri
Sizin için derinligi alan çalismalari saglamak için bir çekim planlarken bu dört ortak yaklasimlar kullanin

Keskin 1 her sey.
Bu manzara, gruplari, iç ve seyahat gibi konularda genellikle her seyi keskin tutmak isteyeceksiniz. Küçük bir diyafram ayarlanmis bir genis açi lens ile sonsuza kadar yaklasik bir metre belki de, size genis derinligi alan verecektir. Ön planda ilgi daha yakin Ama kez olacak. Burada derinligi alani artirmak için olanak saglar odaklanan hiper odak denilen düzgün bir küçük teknik basvurmak gerekir.

Kural-lecek olarak, önünde daha hedefin arkasinda derinligi alana iki defa daha fazlasi var. Eger örnegin derinligi alaninda çok atik sonsuz bir manzara ve odak noktasi olarak uzak bir nesnenin fotografini Yani. Bu kameraya yakin geliyor bu yüzden hala sonsuz odak gerçek nokta arkasinda derinligi alani içinde olup emin yaparken biraz daha yakin odaklanarak,, ön derinligi alani genisletecegiz.

Bu hiper odak odak mesafesi tahmin edebilirsiniz, ancak objektif bir derinligi alan ölçek ile isaretlenmis ise hayat çok daha kolaydir. Bu önemli bir özellik olarak kabul için kullanilan, ancak genis kapsamli yakinlastirir gelisimi ile birçok üretici artik tek bir ihmal. Böyle bir ölçek var ise, vizörde görüntü sadece hatti ayarladiginiz diyafram için isareti karsi sonsuz isareti ve, bakacagiz ragmen out-of-odak, bitmis resim önden arkaya dogru keskin olacaktir .

Tamamen arka plan out-of-odakli net 2 Ana konu.
Eger ana konu bir out-of-odak arka plan güçlü durmasini istiyorum bazi konular vardir. Vurgu kisi yerine, yere olan portre,, belki de en popüler bir alandir. Burada ne gerek en genis diyafram açikliginda bir kullanim bir telefoto lens. Bu arka plan olabildigince uzak gibi nesneleri hareket deger de var – sikisik stüdyo durumlarda bu genellikle daha kolay bir duvar ya da yesillik karsi çogu zaman mümkün ama disindadir. Sinirli derinligi alaninda herhangi bir odaklama hata affetmez olacak gibi, dogru odak olsa da, dikkat edin. Portre en iyi sonuçlar için göz odaklanmak için.

Arka plan out-of-odak ama yine de taninabilir keskin 3 Ana konu,.
Bazen tamamen out-of-odak çok ileri gidiyor arka plan atma. Bunu dogal ortamda konu göstermek istiyorum, ama asagi tonda arka plan ile dikkatini çekmek için rekabet degildir. Bir sahilde kisi, örnegin, hayvanat bahçesinde bir hayvan ya da bir bahçede bir çiçek. Burada kisa telefoto lens, bir yere 50mm den 135mm için, standart bir idealdir – etrafinda f / 8 orta menzilli diyafram ile birlikte var özellikle.

Netlik 4 Bölge kasten sinirli.
Bazen çok özel bir bölgesine derinligi alani sinirlamak isteyebilirsiniz. Belki bir portre bile sadece odak göz degil, kulak veya burun ucu istiyorum. Burada, bir kez daha, objektif bir derinligi alan ölçekli kamerada bir derinligi alan önizleme tesisi, Bu ne olacak görsel bir gösterge verecektir ve tarafindan odakta olmayacagini basarisiz, yardimci olur, ya da manuel olarak lens asagi durdurma.

özet
Genel olarak, derinligi alaninin pratik kullanimi asagidaki gibi özetlenebilir:
Derinligi alani en üst düzeye çikarmak ve olasi kullanimi bir genis açi lens kadar keskin olmasi, küçük bir diyafram ayarlamak ve konu geri durmak için
, Sahne keskin kullanimi telefoto lens sadece küçük bir bölge ile derinligi alani en aza indirmek büyük bir diyafram ayarlamak, ve konuya yakin olsun.

28/08/2008 http://8x10cameras.com/